Event CountDown
  • Event Date 2023/05/03  -  17:00
  • Event Venue Galeria Mansarda FAD

EXPOZIȚIA BAC – KOMP

BAC – KOMP  EXPOZIȚIA PROFESORILOR DE LA FACULTATEA DE ARTE A UNIVERSITĂȚII DIN PÉCS, UNGARIA

Vernisaj: 3 Mai 2023, ora 17, Galeria MANSARDA, str. Oituz nr. 4

Prezintă: Director de departament lector univ. dr. Gusztáv Ütő

Expoziția este deschisă până în data de 15 mai 2023.

Colaborarea noastră cu Facultatea de Arte a Universității din Pécs a început în primii ani ai noului mileniu, prin participarea studenților noștri de la specializarea sculptură la simpozioanele organizate de secția sculptură a universității maghiare. A urmat Simpozionul Internațional de Sculptură pentru tinerii artiști „Stone-Residence-Prize” în anul 2017, organizată în curtea Facultății de Arte și Design din Timișoara, unde au participat studenți ai facultății similare din Pécs. În anul 2018 la invitația Facultății din Ungaria, a avut loc expoziția studenților noştri de la specializările pictură, sculptură, grafică și ceramică, „Szemlélet és Nézet” [Viziune și concept] la Galeria Nádor din Pécs. Întorcând vizita, actuala expoziție prezintă creațiile cadrelor didactice de la prestigioasa universitate din Ungaria. Toate aceste colaborări au avut loc datorită amabilității și deschiderii sculptorului Péter Lengyel, actualul decan al Facultății de Arte.